O czym nie należy opowiadać o sobie innym ludziom, nawet bliskim

Szczęście dla każdego jest inne, ale zawsze jest to rzecz bardzo krucha. Nie przerażaj go, zachowaj…

Szczęście jest rzeczą kruchą, musi znajdować się wewnątrz

Szczęście jest rzeczą wyjątkową, niemal bajkową. Każdy ma inne wyobrażenie szczęścia. Poszukiwanie szczęścia to wędrówka w ciemności, w której próbujemy dotknąć tego, co kochamy. Niektórzy znajdują szczęście w dzieciach, inni w pracy, jeszcze inni w filiżance aromatycznej kawy i porannym spokoju. Ludzie szczęśliwi są podobni, ale szczęście każdego jest inne. Każdy uważa, że jego sposób życia jest „najlepszy”: pracoholicy uważają, że szczęście tkwi w pracy, a odpoczynek to strata czasu, jogini uważają, że medytacyjny spokój to szczęście i dobro, reszta to tylko próżność.

Nie trzeba rozumieć szczęścia innych, jeśli chcesz dla kogoś lepszego – po prostu zaakceptuj to i nie próbuj zmieniać delikatnych ustawień życia. Jeśli nie jesteś pewien, czy ludzie wokół bez zastrzeżeń zaakceptują twoje szczęście, jakkolwiek niezwykłe by nie było, nie otwieraj drzwi duszy, nie wypuszczaj ciepła na marne, inaczej stanie się zimno i nieprzyjemnie od tego, że się otworzyłeś.

Nie mów źle o byłych przyjaciołach i partnerach

Relacje z ludźmi to coś, co może nas uczynić szczęśliwymi lub nieszczęśliwymi. Czasami jednocześnie. Na drodze spotykamy różnych ludzi. Czasami tak bardzo chce się wyrazić całą prawdę o tych, którzy nie przeszli testu. Ale opowiadanie innym o nieprzyjemnych przeszłych związkach, złych znajomych i przyjaciołach, nie jest wskazane. Ludzie, którzy są w naszym życiu, to nasze własne lekcje, które musimy zrozumieć sami. Kiedy mówimy źle o innych ludziach, przede wszystkim mówimy źle o sobie, pokazując, że niczego się nie nauczyliśmy, nie wyciągnęliśmy wniosków z relacji i nie rozumiemy siebie.

Najsilniejsi ludzie mówią tylko dobrze o swoich wrogach. Jeśli udało ci się znaleźć oparcie w życiu po rozstaniu lub zdradzie w przyjaźni, jesteś silną osobą i raczej nie będziesz mówił źle o innych. Mówiąc dobrze o innych, nawet jeśli jest ci trudno, pokazujesz swoją siłę, mówiąc źle o innych – słabość.

Kiedy chcesz zdobyć przyjaciół, mów nie o sobie, ale o nich

„Dlaczego mam mało przyjaciół? Czy ja nie jestem wystarczająco inteligentna i dowcipna? Nie, po prostu mówisz o sobie, a trzeba o rozmówcy”. Niezrozumienie tej prostej prawdy prowadzi ludzi do samotności. Ludzie wokół chcą tego samego, co ty: mówić o sobie. Daj osobie naprzeciwko mówić o sobie, używaj swoich uszu, a zdobędziesz jej serce, a potem sam będziesz wybierał, kto cię interesuje i kto potrafi cię słuchać – tak rodzi się przyjaźń.

Umiejętność w porę zamknąć usta jest jedną z najważniejszych w życiu. Tylko rozumiemy to błędnie: próbujemy zamknąć usta innym. Często mówimy: „On tak dużo mówi!”, ale nigdy nie słyszałem: „On tak dużo słucha!”. Kiedy ludziom brakuje kogoś do rozmowy – to tylko oznacza, że nie mają kogo słuchać. Kiedy ludziom jest źle, nie szukają konferansjera, idą tam, gdzie mogą się wyspowiadać, tam, gdzie będą słuchani. Ale w przyjaźni jest jedna zasada: jeśli używasz swoich uszu dla przyjaciela, on musi znosić twoje mówienie – to wzajemna zgoda.