7 szczerych powodów, dla których rozwód jest lepszy niż nieszczęśliwe małżeństwo

Statystyki pokazują, że co czwarte małżeństwo kończy się rozwodem. Pomimo trudności związanych z przeżywaniem upadku rodziny, nie należy jednak tracić nadziei. Nieudane związki otwierają przed wami świat nowych możliwości.

Oto 7 powodów, dla których warto spojrzeć na trudny okres w życiu, jakim jest rozwód, w nowy sposób.

1. Masz szansę spotkać „tę jedyną” osobę
Będąc w małżeństwie, instynktownie unikasz nowych znajomości, aby nie wywoływać zazdrości u swojej drugiej połówki. Co jednak, jeśli wasz związek jest nieszczęśliwy? Odbierasz sobie możliwość spotkania osoby, z którą naprawdę chciałbyś być. Przechodząc przez rozwód, otworzysz sobie nową perspektywę na stworzenie trwałej rodziny. Udowodniono, że kolejne małżeństwa rzadziej się rozpadają, ponieważ masz już doświadczenie i dokładnie wiesz, kogo chcesz mieć u swojego boku.

2. Skierujesz swoją energię na rozwój osobisty
Nieszczęśliwe małżeństwo często prowadzi do emocjonalnego wypalenia i pustki. Ta cicha ból sprawia, że zapominasz o sobie. Nie pamiętasz już, jakie zajęcia i pasje sprawiały ci radość. Kiedy ostatnio twoje cele i marzenia pokrywały się… Zapytaj siebie, czy cieszysz się z życia, które obecnie prowadzisz? Jeśli nie, być może nadszedł czas na zasadniczą zmianę? Nieszczęśliwe relacje zmuszają cię do rezygnacji z tego, co naprawdę chcesz robić, z rzeczy, na które zasługujesz. Przechodząc przez rozwód, przekierujesz swoją energię z niefunkcjonujących relacji na obszary życia, w których chcesz się rozwijać.

3. Poczujesz się szczęśliwszy
Choć to brzmi paradoksalnie, po rozwodzie poczujesz się szczęśliwszy. Życie jest zbyt krótkie, aby marnować je na niewłaściwe osoby i niezdrowe relacje. Dlaczego więc pozostać w małżeństwie, które sprawia, że jesteś nieszczęśliwy? Może nadszedł czas, aby iść dalej? Oczywiście, początkowo rozwód będzie dla ciebie trudnym doświadczeniem, ale po jego przejściu poczujesz ulgę i otworzysz nowy, szczęśliwy rozdział w swoim życiu. Badania dowodzą: mężczyźni i kobiety czerpią znacznie więcej przyjemności z życia po rozwodzie.

4. Twoje dzieci również staną się szczęśliwsze
Wiele osób decyduje się na pozostanie w nieszczęśliwym małżeństwie wyłącznie ze względu na dzieci. Jednak to zły pomysł. Dzieci często stają się świadkami waszych kłótni i złego nastroju. Wszystko to wpływa również na ich emocjonalny stan. Co więcej, w przyszłości mogą napotkać na niezdrowy wzorzec zachowań w relacjach, ponieważ widziały to w własnej rodzinie. Ważniejsze jest zachowanie szacunku do siebie nawzajem i podjęcie decyzji o rozwodzie. Jeśli rodzice są szczęśliwi, to dzieci również są szczęśliwe.

5. Twoje zdrowie się poprawi
Czy wiesz, że nieszczęśliwe, konfliktowe relacje mają gorszy wpływ na twoje zdrowie niż samotność? Będąc w małżeństwie, które cię nie satysfakcjonuje, szybciej zaczniesz pić lub zarobisz chroniczny stres. Ponadto, niezdrowe relacje prowokują rozwój chorób sercowo-naczyniowych, artretyzmu, cukrzycy, obniżają odporność, a nawet mogą wywołać raka! Udowodniono również, że drobne rany i skaleczenia na skórze goją się o 40% gorzej u osób żyjących w nieszczęśliwej rodzinie. Czy potrzebujesz tego?

6. Będziesz lepiej wyglądać
Rozwód może pozytywnie wpłynąć na wygląd zewnętrzny. Nawet jeśli nie rzucisz się na intensywne odchudzanie czy botox, zauważysz pozytywne zmiany. Wiele osób, które przeszły przez rozwód, przyznaje, że wewnętrznie się odrodziły i czują się lepiej. Wewnętrzna równowaga nieuchronnie odbija się na twarzy. Zmiana stanu cywilnego często motywuje ludzi do uprawiania sportu, odświeżenia garderoby, ponownego dbania o swój wygląd. Wszystkie te zmiany na lepsze. Podnoszą samoocenę i rozwijają poczucie własnej wartości.

7. Będziesz się czuć komfortowo na emeryturze
Rzadko kiedy rozwód odbywa się bez strat finansowych. Jednak może to przynieść korzyści. Badania pokazują, że rozwiedzione kobiety, które nie wychodzą ponownie za mąż, czują się lepiej na emeryturze. Po rozwodzie często skupiają się na karierze i pracują ponad normę. Ma to pozytywny wpływ na zarobki, co pozwala im odkładać więcej pieniędzy na starość.