Jaka jest idealna różnica wieku między mężczyzną a kobietą?

Ile lat różnicy powinno być między partnerami, aby byli szczęśliwi?

Ostatnio coraz częściej spotykamy pary z dużą różnicą wieku. Niektórzy uważają, że takie związki nie mogą być idealne. Jednak pojęcie ideału jest zmienne i każdy ma swoje własne postrzeganie doskonałości.

Jakie jest zdanie ekspertów? Jaka różnica wieku jest idealna? Jak osiągnąć szczęście w związku?

Opinie kobiet i mężczyzn: idealna różnica wieku między partnerami

Jeśli chodzi o poważne związki, należy wziąć pod uwagę główną rolę seksu – kontynuację gatunku. Dlatego ważne jest, ile lat mają mężczyzna i kobieta. Partnerzy na poziomie podświadomości szukają osób, z którymi mogliby rozważyć posiadanie dzieci lub zdecydować się na życie bez potomstwa.

Mężczyźni często wybierają młodsze kobiety, które mają dobrze funkcjonujący układ rozrodczy. Dla nich ważne jest posiadanie potomków.

Możliwości prokreacyjne przez całe życie nie są identyczne. Kobiety nie mogą stać się matkami po menopauzie. Z kolei mężczyźni nie mają biologicznych ograniczeń. Ponadto, kobiety wybierają na ojców swoich dzieci oddanych, poważnych i odpowiedzialnych mężczyzn, którzy są gotowi zainwestować w wychowanie dziecka. Jeśli partner nie jest gotowy na inwestycję w potencjalne potomstwo, będą unikać takich relacji.

Psycholodzy analizują, że najczęściej mężczyzna w związku jest starszy od swojej partnerki. On jest stabilny finansowo i ma zasoby na wychowanie dzieci, a ona – może rodzić dzieci. Tak tworzą się idealne rodziny.

Te wnioski potwierdzają także badania społeczne. Zazwyczaj mężczyźni wybierają kobiety o 2-3 lata młodsze od siebie, a kobiety, odpowiednio, starszych o kilka lat.

Jaka różnica wieku jest akceptowalna?

Badania i ankiety społeczne pokazują, że mężczyzna jest gotów budować relacje z kobietą, która jest o 10 lat młodsza. Kobieta zaś zgadza się na małżeństwo z mężczyzną o 8 lat starszym i o 5 lat młodszym.

Jednak z wiekiem te standardy się zmieniają. Mężczyźni, na przykład, nie biorą pod uwagę swojego wieku i nadal preferują młodsze partnerki. Dojrzałe, pewne siebie kobiety, które nie cierpią na niską samoocenę, również zgadzają się na związki z znacznie młodszymi mężczyznami. Z wiekiem nie chcą już wiązać się z partnerami starszymi.

Kobiety nie spieszą się do związków ze starszymi mężczyznami, ponieważ ci rzadziej dożywają późnej starości. Zazwyczaj kobiety żyją dłużej. Na przykład w Niemczech kobiety żyją średnio o pięć lat dłużej.

Sekret szczęścia a różnica wieku

Wielu interesuje, jaka powinna być różnica wieku, aby mężczyzna i kobieta byli szczęśliwi? W odpowiednich okolicznościach, jak pokazują badania, obaj partnerzy mogą być szczęśliwi. Istnieją pewne kombinacje, które mogą wpłynąć na ich relacje.

Badania wykazały, że zarówno kobiety, jaki mężczyźni czują się lepiej w związkach, gdy partner jest młodszy. Jednak na samym szczęściu daleko nie zajedzie. Zwłaszcza że może mieć krótkotrwały efekt.

Z biegiem lat uczucie szczęścia maleje. Satysfakcja z małżeństwa i jego trwałość zmniejsza się zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zanikają początkowe korzyści, które odczuwali małżonkowie będąc w związku z młodszym partnerem. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Jaka jest przyczyna zmniejszenia się szczęścia i pozytywnych emocji? To, że pary z znaczącą różnicą wieku są mniej odporne na problemy i trudności w związku. Ale niektórzy naukowcy uważają, że pary w różnym wieku są silniejsze, ponieważ ich miłość jest bezinteresowna i nie ma w niej miejsca na zazdrość. Jednak warto pamiętać, że każdy przypadek jest unikalny. A miłości, jak wiadomo, są pokorne wszystkie wieki.